Mecz z Power Duck Iveston PSŻ Poznań przerwany!

Spotkanie czwartej rundy 2. Ligi Żużlowej pomiędzy Euro Finannce Polonią Piła i Power Duck Iveston PSŻ Poznań zostało przerwane po rozegraniu 5 wyścigów. Sędzia Jerzy Najwer uznał, że nawierzchnia pilskiego obiektu nie nadaje się do kontynuowania zawodów i przy stanie 19:11 dla Polonii ogłosił zakończenie spotkania i walkower na korzyść drużyny z Poznania.

Przed niedzielnym meczem Polonii z Power Duck Iveston PSŻ Poznań na tor w Pile, zgodnie z zaleceniami GKSŻ, dosypano nową nawierzchnię. W ciągu kilku dni specjaliści ułożyli ponad sto ton granitu i glinki. Oprócz samej nawierzchni wymieniono również sporą część drewnianej bandy. Wszystko po to, aby zrealizować zalecenia żużlowej centrali i uniknąć sytuacji jaka miała miejsce podczas Finału Złotego Kasku, kiedy to zawodnicy zakwestionowali bezpieczeństwo owalu w Pile (wystające spod bandy krawężniki) i odmówili jazdy. Tym razem wszystko było zgodnie ze sztuką. W czwartek przed meczem zakończono prace, a w piątkowe popołudnie odbył się trening Polonistów. Drugie jazdy testowe na nowej nawierzchni odbyły się w sobotnie popołudnie. Nikt z zawodników, którzy mieli okazję ścigać się podczas jazd testowych nie zgłaszał problemu. W sobotnie popołudnie do Piły przyjechał przedstawiciel GKSŻ – Remigiusz Substryk. Po oględzinach nie miał uwag. Późnym popołudniem na obiekcie pojawił się komisarz toru – Grzegorz Janiczak. Ten, ku wielkiemu zdziwieniu i sprzeciwowi gospodarzy, nakazał bronowanie nawierzchni na łukach i pozostawienie „otwartego’ i zalanego wodą toru do kolejnego dnia. W dniu meczu od rana ubijano nawierzchnię.

Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem. Pilanie od początku objęli prowadzenie, jednak widać było, że bardziej niż zwykle w Pile przyczepna nawierzchnia, sprawiała trudności. Nie obyło się bez upadków. W wyścigu szóstym, na wyjściu z drugiego łuku, podniosło motocykl Tomasa Jonassona. Ten nie opanował maszyny i upadł, a w jego motocykl z impetem uderzył Paweł Staniszewski. Po tym zdarzeniu sędzia i komisarz udali się na obchód toru, po czym nakazali jego kosmetykę. Po upływie 30 minut arbiter przerwał spotkanie ogłaszając walkower na korzyść drużyny gości. Wcześniej sędzia rozmawiał z zawodnikami i przedstawicielami obu zespołów. Obie strony wyraziły chęć kontynuowania zawodów, po przeprowadzeniu stosownej kosmetyki. Niestety, miejsca toru, które dzień wcześniej nakazał bronować Grzegorz Janiczak, trudno było doprowadzić do stanu odpowiadającego wymaganiom przedstawicieli PZM. Mecz został przerwany.

Zarząd Polonii w związku z orzeczonym walkowerem zamierza odwołać się od decyzji. W klubie nikt nie ukrywa, że nałożenie kar finansowych, które wiążą się z ogłoszeniem walkowera, będzie dla klubu niezwykle trudne do udźwignięcia z punktu widzenia finansów. W konsekwencji wydarzeń z 28 kwietnia GKSŻ zawiesił licencję toru w Pile. Na wtorek 7 maja zwołano w Poznaniu spotkanie wyjaśniające przedstawicieli GKSŻ i KŻ Polonia Piła. Dalsze losy Polonii w sezonie 2019 będą zależały od decyzji o podtrzymaniu lub ponownym rozegraniu meczu z PSŻ Poznań.

dodane: 06-05-2019 | przez: Sebastian |